Logo AZTV
Logo AZTV

TECHNICKÝ ÚVOD

Tepelné čerpadlo je skutečně fantastická věc, která má budoucnost jak z hlediska ekologického, tak ekonomického. U nás je platné zatím hledisko ekonomické a je to celkem pochopitelné, protože co Čech to šetřílek. Tento alternativní způsob vytápění můžeme využít téměř všude, prosím všimněte si slůvka téměř. Jakmile se u Vás objeví člověk v kravatě se zlatou sponou a pohádkou o zdroji tepla, který se hodí na všechny typy soustav, vyhoďte ho a můžete i neslušně s kopnutím, protože jsou na to poslední dobou zvyklí.

Tepelná čerpadla mohou být průmyslová i pro rodinné domky, bavme se o těch druhých. Jsou základní tři druhy: 1. systém voda-voda, 2. země-voda, 3. vzduch-voda, potom ještě existují vzduch-vzduch, tato jsou velmi specifická a už je mám v nabídce. Technické povídání k těmto druhům vzduch-vzduch bude během nejkratšího možného termínu, protože čekám na překlady.

Jako vynikající kombinace se mi jeví tepelné čerpadlo spolu s pasivní větrací jednotkou. Tato jednotka Vám zaručí neustále čerstvý vzduch bez výrazné ztráty energie, neustálé větrání chrání čerstvé stěny od vlhkosti a hub a plísní. Navíc investice není až tak vysoká

Takže, systém voda-voda je nejvýhodnější co se týče ekonomiky provozu, ale technicky dost náročný. Např. musíte mít hodně vydatnou studnu, voda musí mít minimálně 10°C, musí mít velice vysokou kvalitu dle speciálních tabulek každého výrobce, vodu musíte vrátit zpět do země a s největší pravděpodobností ji zpoplatní vodohospodáři.

Země-voda je technicky poměrně jednoduchý, s poměrně výhodným provozem, ovšem investičně je náročný, zejména při využití vrtů. Pozor na některé dodavatele zemních čerpadel, kteří jsou schopni Vám navrhnout vrt do země, kde je břidlice s opukou do sta metrů hloubky a jímavost energie minimální. Největší průšvih jsou neodborně spočítané kolektory. Tam se může stát, že se Vám přes léto nestačí zregenerovat a budou mít stále horší a horší účinnost. Kolektory jsou výborná věc pokud pouze topíte a přes léto neohříváte teplou užitkovou vodu nebo dokonce nepřitápíte bazén. Některé firmy Vám budou tvrdit, že to nevadí, ale nic nezkazíte, když oslovíte ještě některou jinou slušnou konkurenci a technická řešení budete porovnávat.

Vzduch-voda je technicky nejjednodušší, ekonomika provozu je nevýrazně horší. Na baráčku o tepelných ztrátách cca 15kW jsou roční náklady oproti systému země-voda o cca 1500,-Kč vyšší. Rozdíl investic je okolo 120-200 000,-Kč ve prospěch vzduchových čerpadel. Značková tepelná čerpadla vzduch-voda spolehlivě pracují do teploty -20°C. Jsou odborníci, kteří Vám budou tvrdit, že tepelné čerpadlo využívající vzduch je hloupost, která Vám bude celou zimu stát a netopit. Prosím, uvědomte si, že ve Švédsku zaleze sluníčko v červenci a mají tam -18°C, tam se prostě tepelné čerpadlo vzduch-voda nehodí, kdežto u nás je toto řešení ekonomicky jednoznačně nejvýhodnější. A chlapci z konkurenčních firem, zabývající se pouze systémem země/voda, mohou pomlouvat, zrazovat, zpochybňovat, ale finanční ukazatele za první topné sezony jsou jednoznačné - viz reference.